Bağdat Tatlısı

Bağdat Tatlısı İçin Gereken Malzemeler;

  • 1 kilo kuru kayısı
  • 4 bardak toz şekeri
  • 1 bar­dak dövülmüş badem içi
  • yarım bar­dak antep fıstığı
  • 3 yumurtanın akı 1 lüle kaymak
  • yarım limon suyu
  • 1 çimdik tuz

Bağdat Tatlısının Yapılışı;

Kuru kayısıların çekirdeklerini çıkardıktan sonra bunları bol suda yıka­yıp tozlarını gidermeli. Dövülmüş antep fıstığını. 1 bardaktan çeyrek eksik toz şekerini ve,dövülmüş badem içini iyice karıştırmalı.

Beri yanda 3 bardaktan çeyrek fazla toz şekerini yarım limonun suyuyla birlikte ateşte kaynayan üç bardak suyun içine dökmeli. Şeker eriyinceye kadar şerbet, tahta bir kaşıkla karıştırmalı. Sonra şu­rup iyice koyulaşınca yıkanmış ve kuru­lanmış kayısıları şerbetin içine atmalı.

Tenceredeki ler bir taşım kaynayınca bunları ateşten indirmeli. Beri yanda ısı­ya dayanıklı bir çukur cam tabağa ma­kasla kenarları süslü bir şekilde kesilmiş iki tabaka yağ kağıdı sermeli. Kevgirle bir kenarda soğumuş olan kayısıları şer- betiyle alıp kağıdın üstüne bir sıra halin­de dizmeli.

Dövülmüş bademli, fıstıklı karışımdan serperek bunların üstünü örttükten sonra bir sıra daha şerbetli kayısıdan döşemeli. Tekrar dövülmüş karışımdan serpmeli. Böylece beş-altı sıra şerbetli kayısı ve dö­vülmüş karışımdan serpmeli. En üste tek­rar dövülmüş bademli, fıstıklı karışımdan serptikten sonra küçük parçalara doğran­mış kaymağı yaymalı. 3 yumurtanın akını 1 çimdik tuzla çırpa­rak kar haline getirmeli. Sonra bunu kay­mağın üstüne ve kayısı tatlısının yan ta­raflarına sıvarcasına yaymalı. Hemen orta ısılı fırına sokup yumurta aktarı kızarıncaya kadar pişirmeli. Tatlının üstü nar gibi kızarınca fırından çıkarmalı, soğutmalı ve soğuk olarak ser­vis yapmalı.En iyi ve en pratik yemek tarifleri sitemizde bulunmaktadır , Afiyet olsun


Etiketler: , ,


Kategori: Tatlılar

Yorum yapın

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.