Cevizli Tel Kadayıf

Cevizli Tel Kadayıf İçin Gereken Malzemeler;

  • 750 gram tel kadayıf
  • 2 bardak ceviz içi
  • 1 buçuk bardak sadeyağ
  • 1-2 kahve kaşığı tarçın
  • 5 bardaktan çeyrek eksik toz şekeri
  • 4 bardaktan çeyrek ektik su
  • 1 çorba kaşığı limon su­yu

 

Cevizli Tel Kadayıffın Yapılışı;

Hamurları ayıklanmış ve iyice didiklenerek saçaklandırılmış tel kada­yıfın yansı 24-26 santim çapındayuvarlak ve kenarlı bir tepsiye yayılır. Cevizler İyice çekildikten ve tarçınla ka­rıştırıldıktan sonra tel kadayıfın üzerine serpilir. Kadayıfın öbür yarısı da cevizle­rin üzerine yayıldıktan sonra yağ eritilip üstüne dökülür ve tepsi orta ısıdaki bir fırına konur.

Yarım saat kadar yani kadayıfın üstü pembeleşinceye kadar pişirilir. Sonra bir büyük tencere kapağından yararlanılarak tepsideki kadayıf çevrilir. Tencere kapa­ğına alınan kadayıf buradan kaydırılarak tepsiye aktarılır. Böylece altı üste gelmiş olan kadayıfın bu yüzünün de kızarması için tepsi tekrar fırına sokulur.

Bu işler yapılırken öbür yanda bir tence reye, su, şeker ve limon suyu konur Ateşte beş dakika kadar kaynayan şer­bet orta koyulukta olunca fırından çı karılmış yağı süzülmüş tel kadayıfın üze­rine sıcak sıcak dökülür. Kadayıf soğuyunca dilimlenir ve tabak­lara konur. Böylece servis yapılır, isteyen tel kadayıfın üzerine bir tutam çekilmiş ceviz koyabilir.

Bazı kimseler tel kadayıfı çok yumuşak sevmezler. Bu gibi kimseler kadayıfları­nın daha sert olması için fırından çıkarıl­dıktan sonra soğutulmuş kadayıfa ılık şerbet dökmelidirler. Şerbeti de, kadayı­fı da iyice soğuduktan sonra şerbet dö- küiürse tel kadayıf iyice sert olur ki bunu genellikle kimse sevmez.En iyi ve en pratik yemek tarifleri sitemizde bulunmaktadır , Afiyet olsun

Kamagra jel tek yetkili satış sitesi.En iyi puma ayakkabı modelleri sitesi.Türkiye’de 2012 adidas ayakkabımodelleri satış sitesi.Erkek ve bayanlara göre lacoste ayakkabı modelleri bulabilirsiniz.


Etiketler: , ,


Kategori: Tatlılar

Yorum yapın

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.