Cevizli Yassı Kadayıf

Cevizli Yassı Kadayıf  İçin Gereken Malzemeler;

  • 300 gram yassı kadayıf
  • 4 yumurta

Şurubu için:

  • 2 bardak toz şekeri
  • 2 bardaktan çeyrek eksik su
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Kızartılması için:

  • 1 buçuk bardak zeytinyağı {veya vejatalin yağı)

Üstüne serpmek için:

  • 1 bardak dö­vülmüş ceviz içi.

Cevizli Yassı Kadayıfın Yapılışı;

Yayvan ve geniş bir tencereye veya bnr tepsiye toz şekeriyle su ve limon suyu konur. Kap orta ateşe oturtulur. Karıştırarak şeker eritilir. Şurup on da­kika kaynatılır, sonra ateşten indirilir ve soğumaya bırakılır.

Beri yanda yayvan bir. porselen kâseye yumurtaları kırmalı ve bunları sarılarıyla beyazları birbirlerine karışacak kadar (daha fazla değil) hafifçe çırpmalı. Sonra kadayıfların kenarlarını makasla yarım parmak genişliğinde kesmeli, iyice yu­murtaya bulamalı.

İçinde zeytinyağı bulunan tavayı kuvvet­li ateşe oturtmalı. Yağ kızmak üzereyken yumurtaya bulanmış yassı kadayıfları (tavanın genişliğine göre) üçer üçer ya da dörder dörder tavaya koyup önce bir yanlarını, sonra öbür yanlarını nar gibi oluncaya kadar kızartmalı. Her iki yanı kızaran kadayıfları kevgirle tavadan çı­karmalı ve birkaç saniye tavanın üstünde tutup yağını süzdükten sonra bir tencere­ye içinde kaynamakta olan bir suya kev­girle bir an daldırıp çıkarmalı ve su iyice süzüldükten sonra kadayıfı şuruba atmalı. Kadayıfların şuruba atılmaları sona erin­ce kapağını kapatıp tencereyi ateşe oturtmalı ve 10 dakika kadar şurupla bir­likte pişirmeli. İndirmeli.

Şurubu iyice çekip kabardıktan sonra soğumuş olan bu kadayıfları tabağa alıp üzerine çekilmiş ceviz serpip servis yap­malıdır.En iyi ve en pratik yemek tarifleri sitemizde bulunmaktadır , Afiyet olsun


Etiketler: , ,


Kategori: Tatlılar

Yorum yapın

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.