Mandalina Turta

Mandalina Turta İçin Gereken Malzemeler;

  • 300 gramlık bir pandispanya
  • 8 iri mandalina
  • 200 gram lor peyniri
  • 75 gram toz şekeri
  • 100 gram patates nişastası

 

MandaniIa Turtanın Yapılışı;

5 mandalinanın suyunu sıkıp bunu ince bir tülbentten geçirmeli. Lor peynirini tahta bir kaşıkla iyice ez­dikten sonra porselen bir kâseye koyma­lı.

Bir başka kâsede toz şekeriyle patates nişastasını çabuk çabuk karıştırırken tül­bentten geçirilmiş mandalina suyunu azar azar döküp bu kremaya yedirmeli.

1 Sonra bu kâseyi ateşteki içi su dolu bir kabın (benmarinin) İçine oturtmalı ve kaynayacak kıvama gelinceye kadar karıştırarak pişirmeli. Krema koyulaşıp kaynayacak kıvama gelince kâseyi ben­mariden çıkarıp bir kenarda soğumaya bırakmalı.

Pandispanyayı yanlamasına iki dilime bölmeli. Alt dilimin üstüne lor peynirini sürmeli. Bunun üstüne kremanın yarısını dökmeii ve bir spatulayla yaymalı. Pan­dispanyanın üst dilimini yerine oturt­tuktan sonra kalan kremayı bunun üstü­ne bir spatulayla yaymalı. Kalan mandalinaları dilimlemeli. Bunla- nn üzerlerindeki ince zarı ve varsa çekirdek­lerini çıkarmalı. Sonra bu kremanın üstü­ne mandalina dilimlerini süslü bir biçim­de yerleştirmeli ve bir-iki saat buzdola­bında tuttuktan sonra servis yapmalı.En iyi ve en pratik yemek tarifleri sitemizde bulunmaktadır , Afiyet olsun


Etiketler: , ,


Kategori: Tatlılar

Yorum yapın

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.