Meyveli Krem Karamel

Meyveli Krem Karamel İçin Gereken Malzemeler;

  • 250 gram toz şekeri
  • 300 gram taze veya kon­serve edilmiş kayısı
  • yarım litre süt
  • 10 yaprak jelatin
  • 1 kavanoz şef­tali veya kaym marmelatı
  • 6 yumur­ta
  • 1 küçük paket vanilya tozu
  • ya­nın litre krema
  • yeteri kadar muz likörü (veya, herhangi bir likör)

 

 

Meyveli Krem Karamelin Yapılışı;

Jelatin yapraklarını soğuk su­ya atıp yumuşatman.

Sütün birkaç kaşığını bir kenara ayırdık­tan sonra geri kalanını vanilya tozuyla birlikte kaynatmalı.

Büyükçe bir porselen kâsede yumurta şa­rtlarıyla toz şekerini çırpmalı. Şeker eri­yip karışım rengini değiştirerek köpürün- ce çırpmaya ara vermeden kaynatılmış sütü sicim gibi ince akıtarak yedirmeli. Sütü yumurtalı şeker köpüğüne İyice ye- dirince kâseyi içinde kaynar su bulunan ateşteki bir tencerenin içine (benmari) oturtmalı. Karıştırmaya ara vermemeli. Krema pişip kaynamaya başlayacak kıva­ma gelince yumuşatılmış jelâtinln üçte ikisini, suyunu sıktıktan sonra ufalayarak bu kremaya katmalı. Çabuk çabuk ka­rıştırarak jelâtini kremaya yedirince ka­seyi benmariden çıkarıp bir kenarda so­ğumaya bırakmalı.

Bu işler olurken bir kenara ayrılmış olan birkaç kaşık sütü ısıtmalı, içine kalan je­lâtini, suyunu sıktıktan sonra, ufalayarak katmalı. Gerekirse yarım kadeh de likör katıp bir taşım kaynatmalı ve bir kenar­da soğumaya bırakmalı. Yeteri kadar kayısıyı bir kenara ayırdık­tan sonra kalanını ince dilimlere doğra­malı. Porselen bir kaseye boşaltılacak marmelatı tahta bir kaşıkla dövercesine karıştırıp yumuşatmalı. Çiğ kremayı çırparak köpürtmeli ve iyice soğumuş yumurtalı kremaya karıştırarak yedirmeli. Kremanın dörtte birini bir başka kâseye almalı. Bunu çabuk çabuk karıştırırken marmelâtı katıp iyice yedir­meli.

Bu arada soğumuş olanjelâtini alıp krem karamel kalıplarının dibini ve kenarlarını jelâtinlemeli. Her kalıbın dibine dilimlen­miş bir kayısı da oturttuktan sonra bu kalıpları buz dolabına kaldırıp en az bir saat kadar orada bırakmalı. Kalıplardaki jelâtin iyice donunca dolap­tan alıp önce marmelâtlı kremayı bu ka­lıplara bölerek doldurmalı. Bunların üstü­ne de vanilyalı beyaz kremayı doldurma­lı ve kalıpları tekrar buz dolabına kaldır­malı.

Kalıplardaki krema buz dolabında iyice donunca bu kalıpları kaynar suya batırıp çıkarmalı ve bir tatlı servis tabağına baş- aşüğı ederek krem karamelleri tabağa ak­tarmalı. Çevresini kayısılarla süsledikten sonra tabağı tekrar buz dolabına kaldır­malı ve servis vaktine kadar orada tut­malı.isteyenler bu krem karameli birçok küçük kalıp yerine büyük bir kalıpta da yapabilirler.En iyi ve en pratik yemek tarifleri sitemizde bulunmaktadır , Afiyet olsun


Etiketler: , ,


Kategori: Tatlılar

Yorum yapın

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.