Saray İşi İrmik Helvası

Saray İşi İrmik Helvası İçin Gereken Malzemeler;

  • 2 bardak ka­lın irmik
  • 2 buçuk bardak süt
  • 1 kahve fincanı badem içi
  • 4 buçuk kahve fincanı tereyağı veya sofra margarini
  • 2 buçuk bardak pudra şe­keri
  • 1 kahve kaşığı vanilya tozu
  • 1 bardaktan çeyrek eksik çiğ krema

 

 

Saray İşi İrmik Helvasının Yapılışı;

Küçük bir kabın içindeki su kaynamaya başlayınca badem içlerini bu suya atıp bir dakika kadar haşlamalı. Sonra kabı ateşten almalı ve kevgirle su­dan çıkarılacak badem içlerinin zar gibi ince kabuklarını ayıklamalı. Ayıklanmış ve kurulanmış badem içlerini uzunlama­sına ikiye böldükten sonra bunları bir ke­nara bırakmalı.

Orta sıcaklıkta bir ateşte bulunan tenceredeki tereyağını hafifçe kızdırmalı. Sonra ba­demleri atıp 2-3 dakika kavurmalı. Arka­sından irmiği katmalı. Hiç durmadan ka­rıştırırken ateşin ısısını hafifletmeli ve 40-50 dakika karıştırarak irmiğin meya­nesini getirmeli (Bk. sayfa 128′deki irmik helvası).

irmiğin meyanesi gelince karıştırmaya ara vermeden pudra şekeriyle vanilya tozunu serperek katmalı. Hepsini iyice karıştırdıktan sonra önce kaynar sütü, sonra da hafifçe çırpılmış çiğ kremayı katmalı, üç dakika daha karıştırdıktan sonra 2-3 dakika kaynatmalı ve tence­renin kapağını örtmeli. Çok hafif bir ateşte irmiği yarım saat demlendirmen. Bu sürenin sonunda tencereyi ateşten in­dirmeli ye bir kenarda biraz soğumaya bırakmalı, irmik helvası ilik bir hal alın­ca bir kaşıkla karıştırarak irmiği kum gibi tane tane dağılır bir hale getirmeli ve tabaklara koyup isteğe göre ılık veya soğuk olarak servis yapmalı.En iyi ve en pratik yemek tarifleri sitemizde bulunmaktadır , Afiyet olsun


Etiketler: , ,


Kategori: Tatlılar

Yorum yapın

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.