Yağsız İrmik Helvası

Yağsız İrmik Helvası İçin Gereken Malzemeler

  • 5 kahve fin­canı pudra şekeri
  • 12 kahve fincanı süt
  • 4 buçuk kahve fincanı orta in­celikte irmik
  • 1 kahve kaşığı vanilya tozu

 

Yağsız İrmik Helvasının Yapılışı;

İrmiği alüminyum bir tencere­ye koyup çok hafif bir ateşe oturtmalı. Tahta bir kaşıkla karıştırarak 40 dakika kavurmalı.

İrmiğin rengi dönünce karıştırmaya ara vermeksizin kaynar sütü katmalı. Güzelce karıştırdıktan sonra kabın ağzını örtmeli ve çok hafif bir ateşte beş dakika kadar demlendirmen.Beş dakika sonra 4 kahve fincanı pudra şekeriyle vanilya tozunu katıp güzelce karıştırmalı. Sonra kaşıkla helvanın üstü­ne bastırarak tencereye yapıştırma!!. Bu işlemden sonra tencereyi ateşten alıp mik helvasını ılımaya bırakmalı. Helva ılıyınca madeni bir kaşıkla kas kaşık almalı ve biçimini bozmadan ser tabağına yerleştirmeli. Kalan pudra şc rini bu şekillendirilmiş irmik helvası üstüne serptikten sonra servis-yapmalı.En iyi ve en pratik yemek tarifleri sitemizde bulunmaktadır , Afiyet olsun

 

Türkiyede forever living denilince akla gelen ilk sitesi.En indirimli ürünler herbalife satış mağazası adresinde.Uygun fiyata argan yağı resmi satış sitesi.Uygun fiyata perfect steps ayakkabı alabilirsiniz.


Etiketler: , ,


Kategori: Tatlılar

Yorum yapın

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.